XXV Forum Ekonomiczne w Krynicy

9 września 2015 r. byliśmy gospodarzami debaty na temat przyszłości gazu łupkowego w Polsce, Wielkiej Brytanii i Chinach, skupiając przy jednym stole, w ramach krynickiego Forum Ekonomicznego, m.in. trzech Głównych Geologów Kraju. W dyskusji udział wzięli: Sławomir Brodziński (podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Główny Geolog Kraju), Jacek Jezierski (b. Główny Geolog Kraju), Piotr Woźniak (wiceprzewodniczący Rady Administracyjnej w Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki, b. Główny Geolog Kraju) oraz Paul Landers (ekspert United Kingdom Onshore Operators Group i wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Wielkiej Brytanii i Irlandii w UOS), Youye Xu (Sekretarz Generalny zarządu miasta Hanzhong w Chinach). Cezary Filipowicz - wiceprezes ds. rozwoju biznesu UOS, pełnił rolę moderatora spotkania.

Uczestnicy panelu próbowali odpowiedzieć na kilka istotnych pytań, w tym: "czy sektor wydobycia jest w naszym kraju "masą upadłościową", czy może projektem, który przeżywa pewne trudności, ale posiada spory potencjał rozwojowy".

Tak natomiast o sytuacji branży łupkowej w Wielkiej Brytanii mówił Paul Landers: „Mamy teraz konserwatywny rząd, który rozumie, że bez łupków czekają nas potężne problemy energetyczne. Podjęto działania, aby lokalne władze nie mogły pod naciskiem protestujących mniejszości blokować projektów poszukiwawczych. (…) Charakter naszych koncesji jest prosty – wierć, albo odstąp”.

Zapowiadając ostatniego panelistę -  Youye Xu (Sekretarza Generalnego zarządu miasta Hanzhong w Chinach), Cezary Filipowicz przytoczył kilka istotnych danych z raportu na temat Chińskiej Republiki Ludowej. Do 2013 roku zainwestowano tam w sumie ok. 4 miliardy dolarów w poszukiwania gazu łupkowego, wywiercono 780 otworów, wykonano ponad 2000 kilometrów sejsmiki 3D, prowadzono prace na obszarze przekraczającym 170 000 km2 oraz wydobyto 1,3 mld m3 surowca. Ponadto, Chińczycy podjęli ogromny wysiłek w zakresie produkcji urządzeń wiertniczych, które wykorzystują na swoich złożach – tak aby nie być uzależnionym od usług zewnętrznych.
 
Na koniec spotkania Sławomir Brodziński - Główny Geolog Kraju, poinformował, że w przyszłym miesiącu Ministerstwo Środowiska podpisze ze swoim chińskim odpowiednikiem umowę o współpracy m.in. w kwestiach związanych z łupkami. Od przyszłego roku mają również zostać uruchomione tzw. przetargi węglowodorowe. Wyraził on również nadzieję, że "państwowe firmy będą kontynuowały swoje projekty zapisane w koncesjach, gdyż oprócz biznesplanu ważna jest również misja".

Wróć